24 lipca 2019 Radosław Graboś Radosław Graboś

Zjeść ciastko i mieć ciastko czyli o objaśnieniach do IP Box słów kilka

Tagi #IP BOX #IP #TAX #Innowacje

15 lipca 2019 r. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe dotyczące sposobu stosowania przepisów związanych z IP Box, tj. dotyczących dochodów uzyskiwanych z tytułu skomercjalizowanej własności intelektualnej. Dotychczasowe regulacje dla wielu podatników były niejasne, co w praktyce oznaczało, że ograniczona liczba podmiotów decydowała się korzystać z tego rozwiązania podatkowego.

Podatnicy mogą skorzystać z uproszczonej mapy postępowania dostępnej w objaśnieniach. Przede wszystkim konieczne jest zweryfikowanie kilku punktów „zapalnych”, niezbędnych do zastosowania IP Boxa, tj.:

a. zdefiniowanie czy przedsiębiorca prowadzi działalność badawczo-rozwojową prowadzącą do powstania kwalifikowanego IP,
b. zapewnienie stosownej ewidencji dochodu kwalifikowanego IP,
c. analiza rynkowości transakcji w przypadku uzyskiwania dochodu z tytułu kwalifikowanego IP w wyniku transakcji z podmiotami powiązanymi.

Podatnicy stosując się do objaśnień nie będą ryzykowali przed fiskusem, a dodatkowo uzyskają oszczędność podatkową, co tym bardziej zachęca do skorzystania z ulgi.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi Radosław Graboś Doradca podatkowy, szef działu podatkowego
Specjalizuję się w doradztwie podatkowym w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT reprezentując klientów w postępowaniach podatkowych oraz sądowo-administracyjnych.
Autor
Zadaj pytanie autorowi Radosław Graboś

Kontakt dla mediów

Avatar
Sylwia Zajdel-Goleniowska

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz i Wspólnicy spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.