27 listopada 2019 Radosław Graboś

Polska nowym rajem podatkowym? O co chodzi z tym estońskim CIT dla przedsiębiorców?

Tagi #TAX#CIT#TAXHEAVEN

Popatrzmy na to od strony praktycznej, odrzucając na moment prawnicze dywagacje.

Jak jest dzisiaj?

Przedsiębiorcy mogą płacić 9 % bądź 19 % w zależności, od tego czy przychody podatnika osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Załóżmy, że przychody przedsiębiorcy wynoszą 1 mln zł, a koszt uzyskania przychodu wynosi 700 tys. zł. Przedsiębiorca uzyskuje dochód na poziomie 300 tys. zł i musi zapłacić 27 tys. zł podatku dochodowego (9%*300 tys. zł).

Proponowane przepisy w świetle „estońskiego CIT”

W przypadku najnowszych zapowiedzi, przedsiębiorca, który dokona wypłaty dywidendy np. od połowy jej wartości, a resztę pozostawi w spółce i np. reinwestuje to zapłaci podatek na moment wypłaty zysku. Duże korzyści uzyskają podmioty płacące 19 % CIT np.:

  1. Przychody 10 MLN
  2. Koszty 8 MLN
  3. Dochód 2 MLN
  4. Podmiot dokonuje wypłaty dywidendy w wysokości 1 mln, a resztę pozostawia w spółce np. reinwestując
  5. Podatek CIT 190 tys. zamiast 380 tys. zł
  6. Korzyść podatkowa 190 tys. zł

Należy jednak wspomnieć, że dużo zależy od tego jak wyglądać będzie konstrukcja przepisów, a przede wszystkim jaki zakres podatników obejmie. Zapowiedzi polityków są jak zwykle hojne, a „rzeczywistość budżetowa” może je jak zwykle mocno zweryfikować i sprowadzić do parteru. Jeżeli jednak wspomniana preferencja podatkowa obejmie również średni biznes to rzeczywiście skala korzyści może być bardzo duża, a przede wszystkim dojdzie do pobudzenia inwestycji prywatnych przez rodzimy biznes, co jest najważniejsze w całej tej układance ekonomiczno-podatkowej.

 

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi Radosław Graboś Doradca podatkowy, szef działu podatkowego
Specjalizuję się w doradztwie podatkowym w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT reprezentując klientów w postępowaniach podatkowych oraz sądowo-administracyjnych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Sylwia Zajdel-Goleniowska

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz i Wspólnicy spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.