18 października 2019 Radosław Graboś

E-sportowcy, czyli jak opodatkować coś, co nie ma definicji

Tagi #esport #podatki #tax

E-sport staje się języczkiem uwagi wielu, ale nie ustawodawcy, który nie próbuje ostatecznie ustalić, jak opodatkować e-sportowców w ustawach podatkowych. Przede wszystkim, nie ma przepisów podatkowych regulujących wprost sposób opodatkowania tego typu branży. Brakuje również stanowiska doradców podatkowych w tym zakresie, jak również sensownej linii interpretacyjnej fiskusa. Można, więc stwierdzić, że interpretacja tego jak opodatkować dochody z e-sportu jest stosunkowo subiektywna na linii fiskus-podatnik. Problematyczne jest to, że w rozumieniu TSUE, e-sport nie jest sportem.

 

 

 

 

 

Bowiem, na gruncie prawa krajowego, e-sport został właściwie zaliczony do grupy sportów tradycyjnych. Ustawa z dn. 25 czerwca 2010 r. o sporcie stanowi w art. 2 ust. 1a, że za sport uważa się również: ”współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego”. Inaczej może zostać potraktowany e-sport w ramach orzecznictwa TSUE, w przypadku podatku VAT. Jak stwierdził TSUE w sprawie C-90/16, pojęcie sportu powinno być rozumiane zgodnie z jego zwykłym znaczeniem w języku potocznym. Trybunał stwierdził, więc, że sport powinien odznaczać się aktywnością o charakterze fizycznym. Jeżeli jednak w języku potocznym zmieni się definicja e-sportu i będzie on traktowany jako pełnoprawny sport, jest duże prawdopodobieństwo, że TSUE mógłby potraktować e-sport zupełnie inaczej. Zabrzmi to nieco filozoficznie, ale to my sami opisujemy rzeczywistość i przypisujemy znaczenie różnym rzeczom. Pokazuje to, że ludzie sami muszą dojść do wniosku, że e-sport jest sportem, a wtedy wnioski TSUE mogą być zupełnie inne. Jeżeli zawodników e-sportowych traktujemy jako typowych sportowców, zawodnik opodatkowany jest na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej 18%, bądź 32%, jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej. Inne zdanie ma fiskus, który twierdzi, że zawodnik uzyskuje przychód w ramach konkursu, który jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem w wysokości 10%. Istnieje również możliwość prowadzenia działalności gospodarczej e-sportowca i w zależności od charakteru działalności może on zostać opodatkowany na zasadach ogólnych, na podstawie stawki liniowej 19%, ale również w określonych sytuacjach możliwe jest opodatkowanie podatkiem dochodowym w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Można, więc stwierdzić, że interpretacja tego jak opodatkować dochody z e-sportu jest stosunkowo subiektywna na linii fiskus-podatnik.

Prowadząc działalność gospodarczą, zawodnicy świadczą usługi na rzecz swoich drużyn. Wg stanowiska MF z 29 sierpnia 2019 r. taka działalność powinna być również opodatkowana podatkiem VAT – z czym, biorąc pod uwagę orzecznictwo TSUE w sprawie brydżystów się zgadzam. Jednakże, definicja sportu się zmienia i z tego powodu jest duża szansa, że w niedługim czasie również sam sposób opodatkowania ulegnie zmianie. Tutaj wiele zależy od działań branży e-sportowej, która powinna uświadamiać społeczeństwo w tym zakresie.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi Radosław Graboś Doradca podatkowy, szef działu podatkowego
Specjalizuję się w doradztwie podatkowym w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT reprezentując klientów w postępowaniach podatkowych oraz sądowo-administracyjnych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Sylwia Zajdel-Goleniowska

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz i Wspólnicy spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.