21 października 2019 Radosław Graboś

Czy biała lista podatników VAT jest tak straszna jak ją malują?

Tagi #podatki #VAT #TAX #MF

Czym jest „Biała lista podatników” VAT?

Jest to wykaz szefa Krajowej Administracji Skarbowej związany z weryfikacją informacji
o podatnikach VAT. Nie dotyczy on zwykłych rachunków ROR, które często wykorzystywane są przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Do czego służy?

Podatnik może przede wszystkim zweryfikować, czy dostawca na białej liście jest aktywnym podatnikiem VAT oraz potwierdzić numer rachunku bankowego na który może dokonać przelewu bankowego bez sankcji podatkowych. Biała lista podatników zmniejsza ryzyko nadużyć ze strony podatników. Podatnicy VAT mogą dzięki temu w jasny sposób zweryfikować kontrahenta, czy nie uczestniczą np. w karuzeli podatkowej, a podmiot od którego nabywają towary bądź usługi nie jest podmiotem fikcyjnym lub ukierunkowanym na wyłudzenie.

Jakie sankcje grożą za przelew na konto bankowe nieujęte na białej liście podatników VAT?

Jeżeli po 1 stycznia 2020 r. podatnik dokona płatności na konto nieujęte w wykazie rachunków bankowych, a płatność z tytułu faktury przekroczy sumarycznie 15.000,00 zł:

  • podmiot nie będzie miał prawa zaliczenia przedmiotowego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, jak również,
  • podmiot będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe dostawcy towarów bądź usług do wysokości dokonanego przelewu bankowego, jeżeli dostawca towarów bądź usług nie zapłaci VAT należnego od transakcji.

Gdzie można zweryfikować podatnika VAT?

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Co w przypadku gdy przez przypadek podatnik dokona płatności na niewłaściwe konto bankowe?

Podatnik będzie mógł uwolnić się od powyższych sankcji, jeżeli najpóźniej w ciągu 3 dni od dokonania przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformuje o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.

Czy jeżeli podmiot dokona płatności do 31 grudnia 2019 r. na niewłaściwy nr rachunku bankowego nieujęty na białej liście podatników VAT to poniesie jakieś sankcje?

IV kwartał 2019 r. jest okresem pilotażowym i podatnicy nie poniosą sankcji z tego tytułu.

Co należy zrobić?

Jeżeli planujesz dokonanie płatności powyżej 15.000,00 zł:

  • zweryfikuj kontrahenta w wykazie podatników VAT i jego nr rachunku bankowego!

Podatnik powinien dbać o to, aby:

  • na bieżąco aktualizował swój nr rachunku bankowego, aby znalazł się na białej liście podatników VAT!

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi Radosław Graboś Doradca podatkowy, szef działu podatkowego
Specjalizuję się w doradztwie podatkowym w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT reprezentując klientów w postępowaniach podatkowych oraz sądowo-administracyjnych.

Kontakt dla mediów

Avatar
Sylwia Zajdel-Goleniowska

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz i Wspólnicy spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.